Wymiana kotła – ogrzewanie

Wymiana kotła – ogrzewanie

Termomodernizacja domu i remont instalacji c.o. to świetna okazja żeby poprawić standard ogrzewania. Stare kotły często pracują w sposób nieekonomiczny i są pozbawione automatyki. Wymiana starego kotła na nowy spalający to samo paliwo jest łatwa, o ile tylko wymiary kotła są podobne, a króćce przyłącza kominowego oraz wody grzewczej są rozmieszczone podobnie. Jeśli zmieniając kocioł chcemy jednocześnie przejść na inne paliwo, to przede wszystkim sprawdźmy czy jesteśmy w stanie spełnić podstawowe warunki techniczne dla nowego źródła ciepła. Przede wszystkim kotły na paliwa stałe wymagają wydzielonej kotłowni.

Kocioł gazowy

Kocioł gazowy

W kotłowni trzeba zapewnić wygodny dostęp do kotła oraz wyczystek komina. Minimalna odległość pomiędzy przodem kotła a ścianą to 1 m. Wentylacja musi być grawitacyjna. Obecnie przepisy nie określają minimalnej wielkości (kubatury) kotłowni, jednak trzeba zachować rozsądek. W zbyt małym pomieszczeniu obsługa urządzenia będzie udręką, a ponadto trzeba przewidzieć miejsce na zasobnik c.w.u., bo wszystkie kotły na paliwa stałe są jednofunkcyjne. Jeśli kocioł ma mieć zasobnik paliwa, to na niego również niezbędne jest miejsce.

W przypadku kotłów gazowych wymagania są znacznie łagodniejsze. Najważniejszy jest zakaz instalowania kotłów na gaz płynny w pomieszczeniach poniżej poziomu terenu oraz z wpustami kanalizacyjnymi w podłodze. LPG ma gęstość większą od powietrza i w razie wycieku gromadziłby się w takich miejscach, grożąc wybuchem.

Kocioł można umieścić nie tylko w kotłowni, ale także w kuchni, korytarzu, czy łazience.

Wymagania odnośnie kubatury są bardzo małe, minimum:

– 8 m3, jeśli kocioł ma otwartą komorę spalania (pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym w jest zainstalowany);

– 6,5 m3, jeśli kocioł ma komorę zamkniętą (czerpie powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku).

Pomieszczenie nie może być niższe niż 2,2 m lub 1,9 m, jeśli dom wybudowano przed 2002 r.

Wentylacja może być tam dowolnego rodzaju, jeżeli kocioł ma zamkniętą komorę spalania. Jeżeli jest otwarta, wymagana jest wentylacja grawitacyjna.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments