Aminokwasy dla sportowców

Aminokwasy dla sportowców

Aminokwasy to związki organiczne, materiał budulcowy organizmu ludzkiego. Z aminokwasów są nie tylko zbudowane komórki ludzkiego ciała, ale również DNA. Aminokwasy kierują również gospodarką hormonalną i odpowiadają za rozrost masy mięśniowej. Biorą udział w metabolizmie głównie węglowodanów, ale również tłuszczów. Aminokwasy dla sportowców są szczególnie zalecane, a to z powodu tego, iż duża ilość z aminokwasów zamieniana jest na cukry, a te z kolei na tak potrzebną w trakcie długich i intensywnych treningów energię.

Aminokwasy BCAA

Aminokwasy BCAA

Podział aminokwasów

Aminokwasy dzielą się na aminokwasy egzogenne, endogenne i względnie egzogenne. Aminokwasy egzogenne to: leucyna, izoleucyna, metionina, treonina, lizyna, walina, tryptofan i fenyloanalina. Charakteryzują się tym, że organizm ich sam nie wytwarza, stąd muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Aminokwasy egzogenne znajdują się w białkach, a więc w mleku i przetworach mlecznych, ale również w mięsie i jego przetworach, drobiu, rybach oraz jajkach. Aminokwasy endogenne to takie, które organizm syntezuje samodzielnie. Jest ich 12 i są to między innymi: alanina, glicyna, prolina, asparagina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glutamina, cysteina i seryna. Aminokwasy względnie egzogenne to takie, które organizm jest zdolny syntetyzować, ale tylko z innych aminokwasów egzogennych. Są to: arginina, tyrozyna i histydyna.

Aminokwasy dla sportowców

Aminokwasy dla sportowców to głównie BCAA i glutamina. BCAA to aminokwasy rozgałęzione, nazywane tak ze względu na swoją budowę. BCAA odpowiadają przede wszystkim za budowę suchej masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej oraz minimalizację przemęczenia organizmu. Aminokwasy BCAA to: walina, leucyna i

izoleucyna. Każdy z tych aminokwasów spełnia nieco inną funkcję.

aminokwasy dla sportowców

aminokwasy dla sportowców

Walina nadzoruje pracę układu odpornościowego oraz stymuluje układ nerwowy do prawidłowej i wydajnej pracy. Rozwija masę mięśniową. Izoleucyna jest obecna przy produkcji hemoglobiny, reguluje poziom cukru we krwi, dzięki niej rany goją się sprawniej, skutecznie usuwa z organizmu odpady azotowe oraz działa pozytywnie na wątrobę. Leucyna przyspiesza odbudowę organizmu po silnym treningu oraz buduje masę mięśniową. Glutaminę organizm wytwarza samodzielnie, buduje tkankę mięśniową, redukuje tkankę tłuszczową oraz redukuje przemęczenie organizmu. Specjaliści twierdzą, że glutamina chroni również mięśnie przed zanikiem. Może to jest też powód, że pomimo tego, iż jest wytwarzana samodzielnie przez organizm, sportowcy ją często suplementują.

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments