ABC Treningów – kulturystyka cz.1

ABC Treningów – kulturystyka cz.1

Nie należy trenować stale z dużą intensywnością. Wiele osób, dążąc do szybkiego wzrostu masy i siły, w każdy trening stara się wkładać maksimum wysiłku. Dla nich trening, z którego nie wychodzą kompletnie wyczerpani, jest treningiem straconym. Często też obiecują sobie, że następny trening będzie jeszcze cięższy.

Przeważnie jest tak, że po przerwie wakacyjnej najpierw staramy się szybko odrobić straty w masie i sile mięśni, dobrze zdając sobie z tego sprawę, że wszelki pośpiech jest tu niewskazany. Po tym okresie wstępnym zaczynamy intensywnie trenować, licząc na szybki wzrost masy mięśniowej.

Podział na cykle

I wszystko będzie przebiegało zgodnie z naszymi oczekiwaniami, jeżeli zastosujemy odpowiednią taktykę treningową. Polega ona na tym, że wielomiesięczny okres treningowy, należy podzielić na kilka cykli:

– w jednym trenujemy na wzrost masy mięśniowej,

– w drugim dajemy mięśniom możliwość regeneracji (ograniczmy intensywność treningów),

– w trzecim pracujemy nad uzyskaniem lepszego kształtu i separacji mięśni,

– w czwartym, o ile jest nam to potrzebne, trenujemy na zwiększenie siły mięśni.

Bardzo ważne jest, aby zawsze po cyklu treningów intensywnych (od 6 do 8 tygodni), następnym cyklem był cykl regeneracyjny (2-3 tygodnie).

Intensywność ograniczona

Trenując w podany sposób szybko zauważymy, że największy wzrost masy i siły mięśni następuje po cyklu regeneracyjnym, czyli tym, w którym intensywność treningów jest mocno ograniczona. To najlepszy dowód, że cykle treningów intensywnych i cykl regeneracyjny wzajemnie się uzupełniają.

RZEŹBA A DIETA

Niektóre osoby twierdzą, że niezależnie od tego, jak intensywnie ćwiczą, nie są w stanie uzyskać wyraźnej rzeźby mięśni. Wystarczy jednak poprosić je, aby powiedzieli, jak się odżywiają i sprawa się wyjaśnia. Wszystkiemu winna dieta, która jest niedostosowana zarówno do tempa przemiany materii danej osoby, jak i obranego przez nią celu treningów.

Błędne przekonanie

Często też można spotkać osoby, które dla odmiany twierdzą, że odżywiają się w sposób jak najbardziej właściwy, ale mają ogromne problemy ze zwiększeniem masy mięśniowej. Poznając ich jadłospis od razu widać, w czym jest problem. Dotyczy on przeświadczenia, że w okresie rozbudowy mięśni należy dostarczać do organizmu przede wszystkim duże ilości białka.

Tymczasem prawda jest taka, że trzeba dostarczać wszystkie makroskładniki (białko, węglowodany, tłuszcze), z tym, że w odpowiednich dla danego organizmu proporcjach. Dieta nie może koncentrować się wyłącznie na białku, bo nie da to oczekiwanych efektów.

Ograniczyć kalorie

Przy treningach na rozbudowę mięśni nie można odżywiać się tak samo jak przy treningach na rzeźbę mięśni. W drugim wypadku wprowadzenie ćwiczeń aerobowych czy interwałowych na pewno jest pomocne, ale sprawy nie załatwia . Ważne też jest to, aby również dieta zmuszała organizm do spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Najprostszym na to sposobem jest zmniejszenie ilości spożywanych kalorii. Trzeba to jednak zrobić w sposób rozsądny, bez drastycznych ograniczeń. Najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka.

Czytaj dalej:

ABC Treningów – kulturystyka cz.2

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments