Wózek w firmie – co powinieneś wiedzieć?

Wózek w firmie – co powinieneś wiedzieć?

Wózek widłowy jest nieocenionym wsparciem dla wielu przedsiębiorstw — zwłaszcza tych zajmujących się magazynowaniem czy sprzedażą produktów o większych gabarytach. Nic dziwnego, że tysiące firm zdecydowało się na zakup wózka widłowego. Jednak czy jego zakup wiąże się tylko z kosztami nabycia wózka?

O czym należy pamiętać?

Aby móc użytkować w firmie wózek widłowy, oprócz kupna wózka oczywiście, musimy zadbać o nabycie odpowiednich uprawnień przez chociażby jednego pracownika. W przeciwnym razie grożą nam, oprócz niebezpieczeństw oczywiście, wysokie mandaty od Inspekcji Pracy. Aby nabyć takie uprawnienia musimy wysłać pracownika na Kurs na wózki widłowe. Podczas takich zajęć, trwających 40 godzin nauczy się on nie tylko jak prowadzić wózek, ładować i rozładowywać towar, ale również jak wymieniać butle gazowe, oraz jak codziennie sprawdzać stan bezpieczeństwa wózka, m.in. codziennie sprawdzając, w jakim stanie są widły do widlaka.

Poza uprawnieniami niezbędnymi do prowadzenia wózka widłowego warto zadbać o wybór odpowiedniego wózka, szczególnie jeśli zamierzamy kupić egzemplarz z rynku wtórnego. Wtedy potrzeba szczególnej uwagi, aby zakupiony wózek okazał się faktyczną pomocą, zamiast kosztownym zobowiązaniem.

Widły do widlaka

Widły do widlaka

Jak wybrać używany wózek?

Warto zwrócić uwagę na ogólny stan techniczny wózka — w jakim jest stanie wizualnym. Czy silnik pracuje bez problemów, zapala przy pierwszej próbie. Istotna jest również ocena stanu dołączonych peryferii, jak na przykład ocena, w jakim stanie są widły do widlaka, opony, czy łańcuchy, po których poruszają się widły.

Eksploatacja

Również czeka nas trochę pracy przy dostosowaniu miejsca pracy do współpracy z wózkiem widłowym. W tym celu należy wyznaczyć ścieżki, po których będą mogli poruszać się piesi, bez narażania ich na wypadek. Ponadto należy zadbać by pracownicy byli wyposażeni w obuwie ochronne, chroniące ich przed zmiażdżeniem stóp w przypadku najechania na nie wózkiem. Oprócz tego należy zadbać o regularny przegląd techniczny, który nie tylko wiąże się z corocznymi wizytami UDT, ale również regularną kontrolą istotnych elementów, w skład których wchodzą również np. widły do widlaka.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments