O nas

Multistylowa kapela folkowa Mitomani została założona w listopadzie 2012 roku przez grupę polskich przyjaciół, którzy poznali się na studiach w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Jednym z impulsów do powstania zespołu była chęć promocji tradycji muzycznych Europy Wschodniej. Wykształceni klasycznie muzycy, w Holandii specjalizowali się w wykonawstwie muzyki dawnej i współczesnej.
            Debiut zespołu miał miejsce na festiwalu O Warmio moja miła w Olsztynie (2013)
i zaowocował otrzymaniem Złotego Dyplomu oraz wielu nagród dodatkowych (m.in. za najlepszą interpretację utworu warmińskiego). Rok później Mitomani zostali zaproszeni do konkursu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Amsterdamie, gdzie otrzymali dwie nagrody specjalne: Simcha Prize (za najbardziej obiecujący młody talent festiwalu) oraz kontrakt na nagranie płyty w holenderskiej wytwórni PAN Records. W pracy nad materiałem płytowym i promującymi go koncertami Mitomani korzystali z pomocy Shury Lipovsky, cenionej artystki wykonującej pieśni w jidysz. Debiutancki album Ambigram ukazał się w listopadzie 2015, w trzecie urodziny Mitomanów, podsumowując dotychczasowe muzyczne poszukiwania oraz prezentując charakterystyczne już brzmienie zespołu.
W 2016 roku rozpoczęli pracę nad nowym materiałem inspirowanym muzyką tradycyjną Warmii i Mazur oraz innych północnych krain. Rok później prezentując ten repertuar zostali laureatami konkursu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” otrzymując wyróżnienie za przemyślane aranżacje oraz wysoki kunszt wykonawczy.
Otwartość i wszechstronne wykształcenie muzyków owocuje ich udziałem w różnorodnych projektach artystycznych. Mitomani koncertowali w Polsce, Holandii, Hiszpanii i Niemczech, biorąc udział w festiwalach muzycznych, współpracując z artystami sztuk wizualnych, a także współorganizując projekty edukacyjne.

 

O nas