Marianna Soroka

Marianna Soroka

Marianna urodziła się w Poznaniu, gdzie w wieku siedmiu lat rozpoczęła edukację muzyczną od gry na fortepianie i śpiewu w chórze Akord. Perkusja, obecna od zawsze w życiu Marianny za sprawą taty, perkusisty zespołu jazzu tradycyjnego Dixie Company, zainteresowała ją stosunkowo późno – na tyle jednak wcześnie, aby ukończyć studia w tym zakresie na poznańskiej Akademii Muzycznej. Pod wpływem Katarzyny Myćki, jednej ze swoich ówczesnych nauczycieli, Marianna zdecydowała się na poszerzenie muzycznych horyzontów zagranicą – najpierw w Conservatorio Superior de Musica del Principado de Asturias w Oviedo, a następnie Koninklijk Conservatorium w Hadze oraz Codarts w Rotterdamie. Marianna uzyskała tytuł magistra w 2016 roku, kształcąc się w wykonawstwie muzyki współczesnej, latynoskiej oraz dawnej.
Poza Mitomanami, Marianna współpracuje z zespołami Slagwerk Den Haag, LUDWIG oraz Vox Luminis, występując na festiwalach takich jak November Music Festival (NL), Utrecht Early Music Festival (NL), Festival de Saintes (FR) czy MITO SettembreMusica (IT). Jest również współzałożycielką orkiestry Le Concert d’Apollon.
Obecnie Marianna kontynuuje rozpoczętą w czasie studiów w Holandii pracę na temat instrumentów perkusyjnych w muzyce dawnej i ich związków z muzyką tradycyjną w Europie. Wraz z kompozytorką Aurelie Lierman zajmuje się także współtworzeniem cyklu utworów opartym na perkusji i szeroko rozumianym głosie ludzkim.
Laureatka stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2014) uwielbia podróżowanie (najlepiej w celach muzycznych), wycieczki po górach oraz książki.