Kurier na własne ryzyko

Kurier na własne ryzyko

Rynek kurierski w Polsce jest już mocno nasycony i uruchomienie firmy kurierskiej w aktualnych warunkach obarczone jest ogromnym ryzykiem inwestycyjnym. Międzynarodowi gracze z ugruntowaną pozycją na rynku nie pozostawiają nowym firmom kurierskim zbyt wielkiego pola do działania. Oferowane przez nich ceny i zakres usług bazujący na rozbudowanym zapleczu logistycznym są tak bardzo konkurencyjne, że wręcz uniemożliwiają nowym podmiotom walkę o udział w rynku. Dlatego przedsiębiorcy, którzy chcą oferować usługi ogólnopolskie, muszą liczyć się z ogromnymi nakładami finansowymi. Dzięki temu będą mogli stworzyć flotę samochodową oraz zaplecze logistyczno-technologiczne na poziomie firm takich, jak: UPS, DHL, Fedex. Jednak marki te już tak mocno zakorzeniły się w świadomości klientów, że nawet doskonale wyposażone firmy będą miały trudność zaistnieć.

– W zależności od skali planowanego biznesu, inwestycje w jego uruchomienie mogą sięgać kilku, a w odniesieniu do działalności ogólnopolskiej nawet kilkunastu milionów złotych. Na nieco mniejsze koszty mogą nastawić się przedsiębiorcy planujący sprofilowaną i wyspecjalizowaną w danym zakresie działalność, prowadzoną np. na obszarze jednego miasta – mówi Rafał Brzoska, prezes grupy Integer.pl, do której należy InPost.

Już zakup samochodu dostawczego to duży wydatek, a co dopiero całej floty. Rozwiązaniem może być leasing. Jednak formalności związane z jego uzyskaniem mogą zniechęcać przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają działalność.

Partner przyjmie paczkę

W branży, gdzie trudno zaistnieć jako nowa firma, szansą dla przedsiębiorców jest franczyza. Niestety, w sektorze kurierskim franczyza to towar unikatowy, bowiem firmy kurierskie unikają tego modelu współpracy. Umowę franczyzową można uzyskać jedynie w Siódemce, ale dotyczy ona jedynie punktów usługowych typu service point, w których klienci mogą zostawiać swoje paczki do nadania, skąd następnie odbiera je firmowy kurier.

– W tej chwili posiadamy już ponad 500 punktów, znajdujących się w ruchliwych i łatwo dostępnych miejscach, takich jak centra handlowe, główne ulice oraz znane i łatwo dostępne miejsca w większych miastach na terenie całej Polski. Do końca roku planujemy powiększyć sieć do 800 punktów – mówi Marcin Kruszyński, menedżer ds. PR w spółce Siódemka.

Aby rozpocząć współpracę z Siódemką, należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej firmy i czekać na kontakt z konsultantem. Potrzebna kwota na założenie punktu waha się od 300 do 1,5 tys. zł.

– Jednym z głównych kryteriów podjęcia współpracy z partnerem jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej, która w żaden sposób nie koliduje z usługami Siódemki, a także posiadanie prawa do lokalu o minimalnej powierzchni 30 m! w dogodnej dla nas lokalizacji -wymienia Marcin Kruszyński.

Po podpisaniu umowy franczyzo-biorcy odbywają szkolenie, otrzymują materiały promocyjne (naklejki na lokal, potykacze, kasetony, ulotki reklamowe). Kwestia reklamy w lokalnych mediach leży po stronie licencjodawcy. Ponadto adres punktu zostaje umieszczony na stronie Siódemki.

Inne firmy wolą współpracę na zasadzie umowy partnerskiej, która także nakłada na partnera obowiązek spełnienia określonych warunków. W spółce DHL, która również szuka partnerów chętnych założyć DHL Service Point, zasady rozpoczęcia współpracy są identyczne jak w przypadku Siódemki. Jedyna różnica polega na tym, że partnerzy DHL nie ponoszą żadnych opłat wstępnych.

DHL prowadzi również współpracę z firmami transportowymi, jednak chętni na jej podjęcie muszą dysponować odpowiednią flotą.

– Firmy transportowe, z którymi współpracujemy, muszą posiadać flotę samochodową, spełniającą normy emisji spalin na poziomie co najmniej EURO 3, mieć określoną ładowność i sposób zabezpieczenia ładunków – zaznacza Krzysztof Świetlik, dyrektor ds. marketingu DHL Express.

Współpraca z brokerem

Coraz większą popularność w Polsce zyskuje model brokerski. Jest to rozwiązanie dla osób, których nie stać na założenie niezależnej firmy kurierskiej i które nie chcą działać pod logo konkretnej firmy kurierskiej. Współpraca z brokerem opiera się na umowie franczyzowej i dopuszcza korzystanie z usług kilku firm, z którymi broker posiada umowę.

– Franczyzo-biorca nie musi zakładać firmy kurierskiej, kupować samochodów, zatrudniać kurierów. Wystarczy, że założy punkt pod naszym logo. To centrala firmy podpisuje umowy z firmami kurierskimi i negocjuje stawki – wyjaśnia Dariusz Chornicki z firmy epaka.

Aby otworzyć taki oddział, wystarczy lokal z łatwym podjazdem dla samochodów oraz kapitał w wysokości ok. 20 tys. zł, bo tyle właśnie wynosi opłata wstępna, w ramach której franczyzobiorca otrzymuje pełną aranżację i wyposażenie lokalu, sprzęt komputerowy, nośniki reklam, kampanię reklamową oraz szereg szkoleń.

Zdecydowanie większym kapitałem muszą dysponować franczyzobiorcy firmy Mail Boxes ETC. Tu bowiem licencjobiorca musi dysponować 120 tys. zł.

– Opłata wstępna wynosi 40 tys. zł netto. W jej ramach franczyzobiorca otrzymuje szkolenia dla siebie oraz pracowników, wyposażenie reklamowe wewnątrz placówki, umowy z naszymi partnerami oraz wsparcie franczyzobiorcy przez cały okres trwania umowy. Pozostałe 50-60 tys. zł przeznaczone jest na adaptację placówki zgodnie ze standardami sieci (meble, podłoga, sufit) oraz zakup niezbędnego sprzętu, m.in.: komputerów, maszyny ksero, bindownicy, laminownicy, gilotyny, maszyny do wyrobu pieczątek. Z kolei 25-30 tys. zł potrzebne jest na prowadzenie działalności do momentu osiągnięcia progu rentowności wyjaśnia Dawid Wojtarowicz, kierownik sprzedaży w Mail Boxes ETC.

Licencjobiorca musi posiadać lokal o powierzchni od 40 do 80 m2 na parterze, z witryną oraz wejściem bezpośrednio od ulicy. Wymagany jest również samochód.

– W 90 proc. przypadków to kurierzy, z którymi mamy umowy, przyjeżdżają po paczki do placówki lub są wysyłani pod adres klienta, ale jeśli klient nie może czekać na kuriera, bo przesyłka jest bardzo pilna, może odebrać ją właściciel punktu MCB -mówi Dawid Wojtarowicz.

Zwrot z inwestycji

Prowadzenie punktów serwisowych, zarówno pod logo firmy kurierskiej czy brokera, nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, jak założenie niezależnej spółki. O wiele szybciej można spodziewać się także zysków.

– Oddziały, które stosują się do naszych wytycznych, potrafią uzyskać całkowity zwrot z inwestycji już po 3-4 miesiącach, a dalej to już tylko czysty zysk – zaznacza Dariusz Chornicki.

Franczyzobiorca firmy Mail Boxes ETC próg rentowności osiąga po 3-6 miesiącach, z kolei zwrot z inwestycji w ciągu dwóch lat. Jeszcze szybciej, bo po 1-2 miesiącach na zarobek mogą liczyć partnerzy Siódemki i DHL, bo tam opłata wstępna jest minimalna lub nie występuje w ogóle.

Znaleźć niszę

Zdaniem Rafała Brzoski, jedyną szansą rozwoju dla nowych firm kurierskich jest oferowanie niszowych, niedostępnych dotychczas usług. Takim produktem okazały się paczkomaty InPost, wprowadzone przez Grupę Integer.pl.

– Produkt, który wdrożyliśmy, był na tyle unikatowy i nieznany, że szanse powodzenia tego biznesu były znacząco wyższe od uruchomienia firmy oferującej tradycyjne usługi kurierskie – mówi Rafał Brzoska. Zatem bez pomysłu lub dużego kapitału ani rusz. Założenie firmy kurierskiej, zwłaszcza działającej w skali całej Polski, to ryzykowne posunięcie, bez gwarancji na zysk. Niestety, brak możliwości współpracy na podstawie umowy franczyzowej jeszcze bardziej zniechęca przedsiębiorców. Chyba że ktoś zadowoli się drobnym punktem serwisowym. Decyzja zależy od oczekiwań.

Małgorzata Milewska

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments