Farba ceramiczna czy lateksowa?

Farba ceramiczna czy lateksowa?

Coraz większy wybór farb do malowania ścian i sufitów dostępnych na sklepowych półkach sprawia, że ciężko zdecydować się na ich konkretny rodzaj. Jednak jednymi z najczęściej wybieranych typów farb wykorzystywanych we wnętrzach są farby ceramiczne i lateksowe. Na czym polega ich różnica i jakimi właściwościami się odznaczają?

Farby ceramiczne – właściwości

Farby ceramiczne odznaczają się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, odpornością na uderzenia oraz właściwościami hydrofobowymi. Mogą z powodzeniem być stosowane w pomieszczeniach w których występuje zwiększony ruch a także w pokojach dziecięcych. Z uwagi na to, że nie przyciągają kurzu, będą doskonałym rozwiązaniem dla osób mających skłonności do alergii. Co ważne, dają możliwość szorowania ściany, bez szkody na wyglądzie. Farby te nie odbarwiają się nawet podczas stosowania detergentów. Farby i lakiery lateksowe mogą być także wykorzystywane do malowania płyt MDF oraz drewna.

Farby lateksowe – dlaczego są tak popularne?

Z uwagi na dużą zawartość żywic w swoim składzie, farby lateksowe są bardzo elastyczne a jednocześnie pozwalają oddychać ścianom. Nie chłoną wilgoci, dzięki czemu nawet podczas intensywnego eksploatowania pomieszczenia, na ścianach nie pojawią się grzyby czy pleśnie. Doskonale kryją, są trwałe oraz łatwe w eksploatacji. Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na powstawanie wilgoci, takich jak kuchnie czy łazienki. Dobrze sprawdzają się także na ścianach wykonanych z karton-gipsu.

Farby i lakiery warto dobierać w szczególności ze względu na rodzaj i sposób użytkowania pomieszczenia. Farby lateksowe sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach wilgotnych, natomiast ceramiczne będą idealne do pomieszczeń narażonych na powstawanie dużych ilości kurzu. Dobrze też zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje domowników m.in. takie jak alergie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments