Dieta – Podstawowe Wiadomości cz.1

Dieta – Podstawowe Wiadomości cz.1

Na dźwięk słowa „dieta” nasze pierwsze skojarzenie to redukcja tkanki tłuszczowej i poprawa wyglądu sylwetki. Jednak dieta to także dobry stan zdrowia, mniejsze ryzyko chorób metabolicznych, prawidłowe działanie układu hormonalnego, wysoka odporność organizmu, odpowiednia jakość skóry, włosów i paznokci, a nawet nasze dobre lub złe samopoczucie po całym dniu pracy.

Pominięcie aspektów zdrowotnych i skupienie całej uwagi na wyglądzie sylwetki może doprowadzić do tego, że z pozoru zdrowa dieta, która daje nam oczekiwane efekty wizualne, całkowicie rozsypie pozostałe elementy zdrowotnej układanki. Jak zatem zaplanować dietę, aby jednocześnie wspierała nasze działania w celu uzyskania wymarzonej sylwetki i zapewniła dobry stan zdrowia?

Wartość energetyczna diety

Podstawowym „parametrem” diety jest wartość kaloryczna. To ona decyduje o tym, jak to, co spożywamy, wpływa na zaspokojenie potrzeb energetycznych naszego organizmu i wygląd naszej sylwetki Zapotrzebowanie energetyczne można ustalić za pomocą znajomości podstawowej przemiany materii (PPM) i wydatków energetycznych związanych z naszą codzienną aktywnością oraz treningami, które wspólnie składają się na całkowitą przemianę materii (CPM).

Obliczanie przemiany podstawowej

Są dwa sposoby na obliczenie PPM. Pierwszy polega na zastosowaniu specjalnego wzoru, np. wzoru Harrisa-Benedicta (HiB), Katch McArdle’a lub Cunninghama. Wzory te wymagają znajomości wzrostu, masy ciała i wieku (HiB) lub beztłuszczowej masy ciała (Katch McArdle, Cunningham), którą można odczytać podczas analizy składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA).

PPM jest to ilość kilokalorii, jakiej potrzebujemy w spoczynku do prawidłowego działania wszystkich układów i narządów w naszym organizmie.

Dobowe zużycie energii

Drugim sposobem jest analiza BIA polegająca na oznaczeniu składu ciała na podstawie przepływu prądu przez poszczególne tkanki. Oprócz zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz ilości wody w organizmie umożliwia to również na obliczenie podstawowej przemiany materii (PPM).

Aby podsumować całkowite dobowe zużycie energii, oprócz PPM należy również obliczyć wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną. Możemy to zrobić za pomocą urządzeń pomiarowych (np. zegarków lub pulsometrów), wyliczeń na podstawie współczynników aktywności fizycznej (PAL) lub szacowaniu równoważników metabolicznych (MET). Najpopularniejszym sposobem na obliczenie całkowitej przemiany materii (CPM) jest pomnożenie wartości PPM przez wartość PAL obliczą według poniższej tabeli.

WARTOŚĆ PAL – RODZAJ AKTYWNOŚCI

1,2 – Brak aktywności lub bardzo niska aktywność

1,375 – Lekka aktywność fizyczna: lekkie treningi 1-3 razy w tygodniu

1,55 – Średnia aktywność fizyczna: 3-5 treningów w tygodniu o umiarkowanej intensywności

1,725 – Wysoka aktywność fizyczna: 6-7 treningów o średniej lub wysokiej intensywności

Końcowy wynik obliczeń (czyli CPM) informuje, ile kilokalorii potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. W zależności od naszych sylwetkowych celów możemy spożywać mniej lub więcej kalorii, co odpowiednio wpłynie na redukcję lub wzrost masy ciała.

Spis Treści

Dieta – Podstawowe Wiadomości cz.1


http://www.mitomani.pl/dieta-podstawowe-wiadomosci-cz-2/
http://www.mitomani.pl/dieta-podstawowe-wiadomosci-cz-3/

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments