BCAA

BCAA

Aminokwasy BCAA należą do suplementów, których efekty zostały potwierdzone badaniami naukowymi. Warto również wiedzieć, że przyjmowanie BCAA sprowadza się do zasady: od 0,5 g do 1 g na 10 kg masy ciała. Właśnie taki schemat nie tylko będzie gwarantował najlepsze efekty, ale również eliminował ewentualne skutki uboczne.

BCAA rekomendowane jest zarówno osobom, które regularnie pracują nad budową swojej masy mięśniowej, jak i amatorom. Suplement ten bowiem nie tylko hamuje rozkład tkanki mięśniowej, ale również wzmacnia jej wytrzymałość.

BCAA

BCAA

BCAA jest zestawem trzech rozgałęzionych aminokwasów: waliny, leucyny oraz izoleucyny. Są to aminokwasy egzogenne, czyli organizm nie jest wstanie wytworzyć ich samodzielnie, muszą być dostarczone z zewnątrz w postaci pokarmu.

Efekty przyjmowania BCAA zostały potwierdzone naukowo: na przykład w badaniu z 2012 roku grupa młodych sportowców przyjmujących po 10 gram BCAA godzinę przed treningiem oraz 10 godzin po treningu wykazywała znacznie mniejszą obolałość mięśni po treningu niż grupa nieprzyjmująca suplementu. Ponadto stwierdzono u badanych znaczny przyrost siły oraz szybszą regenerację mięśni.

Do efektów działania aminokwasów BCCA należy koniecznie zaliczyć: przyspieszenie anabolizmu (budowa masy mięśniowej), hamowanie katabolizmu (rozpad tkanki mięśniowej spowodowany przez trening wytrzymałościowy, zwiększenie wytrzymałości mięśni, redukcja tkanki tłuszczowej, rzeźba sylwetki, zwiększenie wytrzymałości mięśni, wpływanie na aktywność neuroprzekaźników, a także stymulacja nerwów oraz hamowanie procesu odczuwania bólu.

Należy również pamiętać, że około 35% białek mięśniowych zbudowanych jest z aminokwasów BCAA i w trakcie intensywnego treningu, mięśnie które pracują bardzo szybko je rozkładają, by uzyskać odpowiednią energię. Ponadto zdecydowana większość aminokwasów ulega rozkładowi w wątrobie, ale przemiana metaboliczna BCAA ma miejsce bezpośrednio w mięśniach za pomocą kalpain, czyli enzymów wytwarzanych przez mitochondria mięśniowe.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments